1. Warm-up: Find the unit rate of the following situations
a) Alex delivers newspapers to save money for college. He earns $2.75 for every 15 minutes of work.
b) Frozen yogurt at Jell E. Bean's yogurt shop costs $33 for 6 pounds of yogurt.
c) Ms. Rickard bought a new Toyota RAV4. She drove 280 miles using 8 gallons of gas.
**Challenge: How many miles could Ms. Rickard drive using 15 gallons of gas?
2. Mini-lesson: Generate a rule (equation) for proportional relationships
3. Now you try: Write an equation for parts a) and b) from the warm-up
4. Begin team projects:
Homework: Lesson 4.2.4 R/P #66-69
a) Alex delivers newspapers to save money for college. He earns $2.75 for every 15 minutes of work.
b) Frozen yogurt at Jell E. Bean's yogurt shop costs $33 for 6 pounds of yogurt.
c) Ms. Rickard bought a new Toyota RAV4. She drove 280 miles using 8 gallons of gas.
**Challenge: How many miles could Ms. Rickard drive using 15 gallons of gas?
2. Mini-lesson: Generate a rule (equation) for proportional relationships
- I want to know how far Ms. Rickard can drive for ANY amount of gas. We need to create a rule that will tell us this information quickly
- k · x = y
- k --> unit rate
- x --> independent variable
- y --> dependent variable
3. Now you try: Write an equation for parts a) and b) from the warm-up
- Challenge #1: Use your equation to find out how much money Alex will earn if he works for 50 hours.
- Challenge #2: Use your equation to find out how much yogurt a customer could get with $8.40
4. Begin team projects:
- Create a Proportions Web for your assigned problem (situation, unit rate, table, graph, rule)
- Explain how the unit rate can be found in each of the different representations
- What connections can you see between the different representations?
Homework: Lesson 4.2.4 R/P #66-69